سال مهار تورم و رشد تولید
۱۴۰۲ جمعه ۱۲ خرداد
EN
راهی برای تسهیل خدمات به کودکان نیازمند کاشت حلزون/ همکاری مشترک هیات امنای صرفه جویی ارزی، سازمان غذا و دارو و اداره کل تجهیزات پزشکی

 

مدیر طرح و برنامه هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران توضیحاتی را در خصوص نحوه ارائه خدمت کاشت حلزون شنوایی و مشکلات مربوط به تامین قطعات پروتز ارائه داد.

 

دکتر هومن نریمانی با اشاره به  ارزش و اهمیت خدمت ارائه شده در زمینه کاشت حلزون شنوایی گفت:  ناشنوایی تنها معلولیتی است که با انجام عمل کاشت حلزون شنوایی به صورت کامل رفع معلولیت می شود و بیمار کاشت حلزون شده امکان داشتن یک زندگی کاملا عادی را خواهد داشت. با توجه به قدمت سی ساله اعمال کاشت حلزون شنوایی در کشور، خوشبختانه هم اکنون بیماران کاشت حلزون شده‌ای را داریم که در رشته‌های مختلف تحصیلی از جمله پزشکی، دندانپزشکی، هوانوردی، حقوق و . . . عالی ترین مدارج ترقی را طی کرده اند.

 

وی خاطرنشان کرد:  انجام عمل کاشت حلزون شنوایی  ماحصل یک همکاری بین بخشی است که گام اول آن با شناسایی بیماران دچار ناشنوایی شدید و عمیق در مراکز غربالگری شنوایی کشور که وابسته به سازمان بهزیستی یا زیرنظر معاونت بهداشت وزارت بهداشت است، آغاز می شود و در مرحله بعد بیماران با معرفی به مراکز کاشت حلزون پانزده گانه کشور که تحت پوشش و نظارت معاونت درمان وزارت بهداشت هستند، از لحاظ امکان انجام عمل کاشت شنوایی مورد بررسی قرار می گیرند و در صورت احراز شرایط انجام عمل کاشت جهت تامین پروتز حلزون شنوایی به هیات امنای صرفه جویی ارزی معرفی   می شوند.  

 

مدیر طرح و برنامه هیات امنای صرفه جویی ارزی  در خصوص نحوه تامین پروتزحلزون شنوایی گفت: با توجه به اهمیت انجام اعمال کاشت حلزون شنوایی در رفع معلولیت بیماران ناشنوا، ردیف بودجه‌ای جهت حمایت از اعمال کاشت حلزون شنوایی در بودجه سالانه کشور پیش بینی شده است . بنابراین قسمتی از همکاری بین بخشی منتج به عمل کاشت حلزون شنوایی مربوط به سازمان برنامه و بودجه کشور است که بودجه های مربوط به عمل کاشت حلزون شنوایی را به موقع و به میزان مورد لزوم به هیات امنای صرفه جویی ارزی ابلاغ نموده و تخصیص دهد. علی رغم عدم تخصیص و ابلاغ اعتبارات مربوطه طی سالیان اخیر، هیات امنای صرفه جویی ارزی تلاش نموده جهت جلوگیری از بروز وقفه و اختلال در روند درمانی کودکان ناشنوای کاندید انجام عمل کاشت حلزون شنوایی به هر نحو ممکن نسبت به تامین پروتزهای حلزون شنوایی مورد نیاز اقدام نماید. بعد از تامین پروتز توسط هیات امنای صرفه جویی ارزی، این نهاد بر اساس فهرست انتظار بیماران در مراکز کاشت حلزون کشور، نسبت به ارسال پروتز برای این مراکز اقدام می نماید.  

 

مدیر طرح و برنامه هیات امناء در ادامه گفت: بعد از انجام اعمال کاشت حلزون شنوایی، هر ساله بعضی از قطعات پروتز حلزون شنوایی نیاز به تعویض دارند که در ادامه همکاری بین بخشی، تامین این قطعات و تعمیر پروتزهای معیوب بر عهده شرکت‌های نمایندگی کمپانی‌های سازنده بوده و صدور مجوزهای لازم برای ترخیص این قطعات و پرتزهای تعمیری بر عهده سازمان غذا و دارو و اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت است.

 

به گفته دکتر نریمانی، یکی از موضوعاتی که باعث دغدغه خانواده های بیماران کاشت حلزون شده، مسئله تاخیر در تامین قطعات مورد نیاز پروتز بوده که طولانی شدن فرآیند صدور مجوزهای مربوطه باعث اختلال در دسترسی خانواده ها به این خدمات شده است.
 
وی افزود: علاوه بر این اخیرا مشکلی که به مشکلات قبلی افزوده شده موضوع صدور مجوز استاندارد برای باتری‌های پردازشگرهای شنوایی است که در صورتی که برای هربار ترخیص این باتری‌ها مجوز جدیدی مورد نیاز باشد، این امر باعث وقفه بیشتر در دسترسی بیماران به این باتری‌ها می شود. گرچه هیات امنای صرفه جویی ارزی مسئولیت مستقیمی در زمینه تامین این قطعات و ارائه این خدمات ندارد، اما آماده همکاری با سازمان غذا و دارو و اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت جهت تسریع در رفع مشکل بیماران است.  
تاریخ:
1401/05/01
تعداد بازدید:
1025
منبع:
Powered by DorsaPortal