سال مهار تورم و رشد تولید
۱۴۰۲ يکشنبه ۹ مهر
EN
همزمان با هفته دولت اعلام شد:
حمایت هیات امنای صرفه جویی ارزی از بیش از 2 هزار عمل پیوند/ تجهیز مراکز جدید و جایگزینی دستگاه‌های قدیمی
 حمایت هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران از بیش از 2 هزار عمل پیوند شامل پیوندهای مغز استخوان، کبد، ریه و قلب در 38 مرکز درمانی سراسر کشور مانع از خروج قابل توجهی ارز از کشور شده است.
مهندس سید حسین صفوی همزمان با آغاز هفته دولت درباره حمایت هیات امنای صرفه جویی ارزی از 4 عمل پیوند شامل پیوندمغز استخوان، پیوند کبد، پیوند قلب و پیوند ریه اظهار داشت: تامین اقلام مصرفی مورد نیاز (ست‌ها ومحلول‌ها) جهت انجام عمل پیوند، مساعدت جهت تامین بخشی از هزینه های هتلینگ بیمارستانی بیماران پیوند، تجهیز مراکز جدید و جایگزینی دستگاه‌های قدیمی موجود در مراکز پیوند با جدید‌ترین نسل دستگاه‌های مورد نیاز از جمله خدمات این نهاد محسوب می‌شود.
 
افزایش 20 درصدی اعمال پیوند مغز استخوان در کشور
 
وی افزود: با حمایت‌های هیات امنای صرفه جویی ارزی، تعداد اعمال پیوند مغز استخوان در سال 1400 افزایش 20 درصدی داشته است به صورتی که از 1054 عمل در سال 1399 به 1271 عمل در سال 1400 رسیده است.
 
رئیس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران خاطرنشان کرد: مساعدت در خصوص تامین هزینه‌های داروهای مورد نیاز بیماران پیوند مغز استخوان در حین بستری نیز از جمله محورهای حمایتی این نهاد می‌باشد.
 
وی در پاسخ به این سوال که کدام مراکز دارای بیشترین تعداد عمل پیوند مغز استخوان در سال 1400 بوده اند؟ گفت: بیمارستان دکتر شریعتی تهران، بیمارستان آیت ا. . . طالقانی تهران، بیمارستان نمازی شیراز، بیمارستان مرکز طبی کودکان و بیمارستان شفای اهواز بیشترین تعداد عمل پیوند مغز استخوان را داشته اند.
 
وضعیت پیوند کبد در کشور
 
مهندس صفوی با بیان اینکه تعداد عمل پیوند کبد از 539 عمل در سال 99 به 761 عمل در سال 1400 رسیده است، یادآور شد: این رقم با رشد 41 درصدی همراه بوده است که با توجه به حساسیت این نوع اعمال بسیار حائز اهمیت می‌باشد بر اساس آمار اعلام شده بیشترین تعداد پیوند کبد در بیمارستان پیوند اعضاء ابوعلی سینا شیراز ، مجتمع بیمارستانی حضرت امام خمینی (ره) تهران، بیمارستان پیوند اعضاء منتصریه مشهد، مرکز آموزشی درمانی فیروزگر تهران و مرکز آموزشی درمانی آیت ا... طالقانی تهران انجام شده است.
 
جهش 200 درصدی در پیوند ریه
 
رئیس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران ضمن بیان اینکه در بیمارستان‌های تهران، مشهد و شیراز تعداد اعمال پیوند قلب نسبت به سایر استان‌ها بیشتر بوده و از 56 عمل در سال 1399 به 128 عمل در سال 1400 رسیده است، افزود: حمایت هیات امنا از عمل‌های پیوند ریه نیز در سال گذشته، با جهش 200 درصدی همراه بوده است.
مهندس صفوی تصریح کرد: هیات امناء در سال 1400 مجموعا از انجام 2169 مورد عمل پیوند شامل پیوندهای مغز استخوان، کبد، ریه و قلب در 38 مرکز پیوند در سراسر کشور حمایت کرد و با توجه به اینکه اعمال پیوند، اعمالی بسیار پرهزینه است در صورت عدم وجود زیرساختهای لازم برای انجام آنها در داخل کشور، اعزام بیمار به خارج از کشور، متضمن بار هزینه ارزی قابل توجهی برای نظام سلامت خواهد بود.
 
میزان صرفه جویی ارز در حوزه پیوند اعضاء
 
وی عنوان کرد: میزان صرفه جویی ارزی ناشی از انجام اعمال پیوندی در داخل کشور، از 800 میلیون یورو در سال 1399 به بیش از یک میلیارد یورو در سال 1400 افزایش یافته لذا نقش حمایتی هیات امنای صرفه جویی ارزی در جلوگیری از خروج میزان قابل توجهی ارز از کشور بیش از پیش نمایان می شود. (منبع ایسنا)
تاریخ:
1401/06/06
تعداد بازدید:
2180
منبع:
Powered by DorsaPortal