سال مهار تورم و رشد تولید
۱۴۰۲ يکشنبه ۹ مهر
EN
دکتر عین اللهی در دیدار هیات مدیره سازمان نظام پزشکی عنوان کرد
تصویب یک و نیم میلیارد دلار ارز ترجیحی برای تجهیزات پزشکی و دارو های گران قیمت

 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با توافقی که با سازمان برنامه و بودجه داشته ایم، یک و نیم میلیارد دلار ارز ترجیحی برای حوزه تجهیزات پزشکی و داروهای گران قیمت تصویب شد که با وجود آن در سال جاری هیچ گونه نگرانی در این حوزه نخواهیم داشت.

به گزارش وبدا دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در نشست با مدیران سازمان نظام پزشکی با اشاره به شعار سال مبنی بر مهار تورم و رشد تولید اظهار داشت: همه ما باید برای تحقق شعار سال تلاش کنیم و این شعار سرلوحه حوزه سلامت قرار بگیرد.

وی با اشاره به دغدغه رییس جمهور نسبت به حوزه سلامت به ویژه تلاش های آیت الله رئیسی برای تامین واکسن و مهار همه گیری کرونا گفت: جمهوری اسلامی ایران از قوی ترین حوزه سلامت منطقه برخوردار است و در اجلاس ژنو و قاهره همه کشورها بر این امتیاز ایران تاکید داشتند.

وی با اشاره به نامه سازمان جهانی بهداشت و‌ تبریک  موفقیت جمهوری اسلامی ایران در ریشه کنی سرخک و سرخچه گفت: این افتخار در حالی نصیب ما شده که بسیاری از کشورهای اروپایی با این بیماری ها دست و پنجه نرم می‌کنند.

دکتر عین اللهی با تاکید بر اینکه ایران اسلامی در بسیاری از شاخص های سلامت پیشتاز است، گفت: نظام سلامت ما امروز به خود می بالد؛  چرا که از بزرگترین ظرفیت نیروی انسانی که اصلی ترین سرمایه ماست، برخوردار است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که قطعا یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی، ارتقای شاخص های حوزه سلامت بوده است، تصریح کرد: امروز ما  نه تنها بیماران خود را  در داخل کشور درمان می کنیم،  بلکه از کشورهای مجاور هم برای درمان به ایران می آیند و گردشگری سلامت از مزیت های نظام سلامت ایران اسلامی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه امروز به اذعان همه، ایران اسلامی کشوری موفق در مهار کرونا بوده است، خاطرنشان کرد: ما تنها کشوری در منطقه هستیم که 6 نوع واکسن کرونا با پلتفروم های مختلف تولید می کنیم و این افتخاری بزرگ است.

دکتر عین‌اللهی، ادغام آموزش پزشکی در درمان را  دستاوردی بزرگ برای نظام سلامت کشور دانست و گفت: بسیاری از کشورها این روش را تایید و تحسین ‌کردند؛ چرا که ادغام جهشی بزرگ در کیفیت خدمات سلامت ایجاد کرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد:  با استفاده از فرصت و‌ظرفیت ادغام  به دنبال پاسخگویی به نیاز جامعه هستیم و هدف ما، بهبود، ارتقا و حفظ سلامت مردم است که  لازم است در تامین این هدف  با یکدیگر همکاری و هماهنگی مستمر داشته باشیم.

وی گفت: در ایام تعطیلات نوروز جامعه پزشکی فعالیت های شبانه روزی داشتند؛ به طوری که در این ایام حدود 16 هزار عمل جراحی  صورت گرفت.
دکتر عین اللهی ادامه داد: برای بهبود خدمات پزشکی و سلامت باید کیفیت آنها  را حفظ و ارتقاء دهیم و هر حرکتی که به سلامت مردم کمک کند، قطعا باید توسط سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت حمایت شود.  

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه اظهار داشت: خوشبختانه با توافقی که با سازمان برنامه و بودجه داشتیم،  یک و نیم میلیارد دلار ارز ترجیحی برای حوزه تجهیزات پزشکی و داروهای گران قیمت تصویب شد و در سال جاری هیچ گونه نگرانی در این حوزه نخواهیم داشت.

دکتر عین اللهی بیان داشت: امروز ذخایر دارویی ما به 70 درصد و همچنین کمبودهای دارویی از 400 به 70 قلم رسیده است و تعداد شرکت های دانش بنیان نیز 53 درصد رشد داشته است.

وی در ادامه به موضوع جوانی جمعیت اشاره کرد و اظهارداشت: متاسفانه جمعیت کشور ما رو به سالخوردگی دارد و اگر تدابیر  لازم اتخاذ نشود، پویایی جامعه از دست خواهد رفت که برای ممانعت از وقوع این اتفاق باید اقدامات مناسب صورت گیرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین به نظام ارجاع اشاره کرد و گفت: اولین و مهم ترین موضوع نظام سلامت، تقویت شبکه های بهداشتی در سراسر کشور است. در سال گذشته دو  هزار خانه بهداشت به ظرفیت این شبکه افزوده شد که علاوه بر آن زیرساخت های شبکه بهداشت  باید ارتقا یاید تا پزشکان عمومی در نظام ارجاع  و در سطح یک فعال شوند .


تاریخ:
1402/01/30
تعداد بازدید:
685
منبع:
Powered by DorsaPortal