سال مهار تورم و رشد تولید
۱۴۰۲ يکشنبه ۹ مهر
EN
در بازدید رئیس مرکز حراست وزارت بهداشت از هیات امنای صرفه جویی ارزی مطرح شد:
تمامی خریدها و توزیع‌ها به صورت روشن و شفاف قابل رصد هستند

در این جلسه ضمن ارائه گزارش اقدامات انجام شده در راستای کمک به بیماران و تامین تجهیزات مورد نیاز بیمارستان‌ها روند خرید و توزیع دستگاه‌ها تشریح و اقدامات انجام شده در راستای بهبود فرایندها تا حصول نتیجه ارائه شد.

به گزارش روابط عمومی هیات امنای صرفه جویی ارزی روز گذشته مورخ 18 مرداد ماه 1402 دکتر حسین فرزانه رئیس مرکز حراست وزارت بهداشت به همراه تیم همراه از واحدهای مختلف فروش، انبار و ... بازدید و اظهار داشت: بنده از گذشته با هیات امنای صرفه جویی ارزی آشنایی دارم و میدانم که چقدر خدمات این نهاد مورد توجه مراکز درمانی و بیمارستان‌ها به ویژه در مناطق محروم بوده است، چراکه گاهی میبینیم  مرکز درمانی با تعداد قابل توجهی بیمار فاقد دستگاه تخصصی مورد نیاز بیماران است و تامین این تجهیزات منجر می‌شود تا بیماران در محل سکونت خود از خدمات درمانی بهرمند شوند.

وی با بیان اینکه چالاکی و چابکی هیات امنای صرفه جویی ارزی همواره مورد نظر بوده است، افزود: شاهد روحیه انقلابی، مخلصانه و دلسوز این نهاد هستیم و انشاالله تمامی تلاش‌ها مورد رضایت خداوند قرار خواهد گرفت چرا که همواره خدمت به بیماران ارزشمند بوده است.

تامین اقلام استراتژیک و حیاتی

در ادامه مهندس سید حسین صفوی، رئیس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران گفت: این مجموعه در حوزه تامین پروتز حلزون شنوایی، حمایت از اعمال پیوند، تامین ملزومات مصرفی حیاتی و استراتژیک و تامین تجهیزات سرمایه‌ای مراکز درمانی سراسر کشور فعالیت دارد و در مواقع حساس و استراتژیک همانند تامین واکسن کرونا نیز این نهاد وارد عمل شد و خوشبختانه توانستیم با همراهی معاونت درمان وزارت بهداشت وظایف محوله را انجام دهیم.

رئیس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران با بیان اینکه علیرغم مشکلاتی که در زمینه اقلام مصرفی استراتژیک در سال گذشته وجود داشت توانستیم نیاز بیماران را تامین کنیم، یادآور شد: با هماهنگی‌های انجام شده و با توجه به نیاز بیماران در سال 1401 توانستیم نیاز بازار را احصا کنیم و اقلام مورد نیاز مصرفی استراتژیک و حیاتی که در بازار با کاهش مواجه شده بود را تامین کنیم .

مهندس صفوی با بیان اینکه در راستای شفاف سازی هر چه بیشتر تمامی خریدها به صورت مناقصه و در راستای چارچوب قانون برگزار می‌شود، اضافه کرد: در راستای اصلاح فرایندها سامانه سماه فعالیت خود را آغاز و اکثر ماژول‌های آن راه‌اندازی شده و تمامی خریدها و توزیع‌ها در تمامی مراحل به صورت روشن و شفاف قابل رصد هستند.

لزوم رفع محدودیت‌ها برای تسریع در خدمت‌رسانی

در ادامه دکتر علیرضا افشار، معاون اجرایی هیات امنای صرفه جویی ارزی نیز اظهار داشت: تقاضا داریم تمهیداتی در نظر گرفته شوند تا عواملی که گاهی چابکی هیات امنا گرفته و سبب کندی کار و محدودیت‌ شده برداشته شوند چراکه در روند کمک به بیماران سرعت کارها بسیار موثر است و می‌توان خدمات را به موقع انجام داد.

از فعالیت واحد نظارت و ارزیابی تا پیگیری نصب به موقع دستگاه‌ها

همچنین مهندس محمد احمدی، مدیر فنی و بازرگانی هیات امنای صرفه جویی ارزی نیز در این جلسه عنوان کرد: درخواست خرید تجهیزات پزشکی از معاونت درمان نیازمند تعیین شرایط فنی و مناقصه است که ما در این راستا جلساتی را تشکیل می‌دهیم چراکه عمده خریدهای هیات امنا به صورت مناقصه‌ای برگزار می‌شود.

مدیر فنی و بازرگانی هیات امنای صرفه جویی ارزی با اشاره به راه‌اندازی واحد نظارت و ارزیابی در اواخر سال 99 و ابتدای سال 1400 نیز گفت: در گذشته مراکز درمانی و دانشگاه‌های علوم پزشکی از شرایط گارانتی، خدمات پس از فروش، متعلقات دستگاه‌ها و سایر موارد مورد نیاز آگاهی نداشتند اما با راه‌اندازی این واحد و ارسال نامه از طرف هیات امنای صرفه جویی ارزی برای دانشگاه‌ها و مراکز درمانی علاوه بر آگاهی از شرایط طرف قرارداد، بازخورد نیز دریافت می‌کنیم تا اشکلات را بررسی و در جهت رفع آنها اقدام کنیم.

احمدی یادآور شد: پیگیری نصب دستگاه‌ها یکی دیگر از اقدامات مفید و موثر بوده است چراکه در گذشته برخی از دستگاه‌ها خریداری و برای مراکز ارسال می‌شدند و در موارد محدودی نصب نمی‌شدند اما هم اکنون با این اقدام اگر احتمالا دستگاه نصب نشده باشد موضوع را پیگیری و با معاونت درمان مطرح تا علت آن مشخص شود. و برای جلوگیری از هدر رفت منابع و نصب به موقع بسیار حائز اهمیت است.

اهداف سامانه سماه

در پایان مهندس حسین کریمی واقف، مدیر فناوری اطلاعات هیات امنای صرفه جویی ارزی در مورد اهداف سامانه سماه اظهار داشت: شفافیت عملکرد، افزایش سرعت و دقت، سنجش کیفیت عملکرد، استفاده بهینه از نیروی انسانی و جلوگیری از بروز خطا در اجرای کارها، افزایش ظرفیت عملیاتی هیات امنا، میز خدمت الکترونیک وجلوگیری از مراجعات غیر ضروری به هیات امنا و تکریم ارباب رجوع و ... نیز از جمله اهداف سامانه سماه محسوب می‌شود.

تاریخ:
1402/05/19
تعداد بازدید:
243
منبع:
Powered by DorsaPortal